CVV Numarası Nedir?
17 Ekim 2017

CVV Numarası Nedir?

Günümüz dünyasında özellikle internet üzerinden alışveriş oldukça yaygın bir hal almış durumda. Kitaptan giysiye her türlü alışveriş bu yolla sağlanmaktadır. Bu kadar tercih edilen alışveriş yöntemi için elbette güvenliğin sağlanması şarttır. Güvenliği sağlama amacıyla banka kartlarında bulunan CVV numarası, yaşanılacak sorunları ortadan kaldırmaktadır. Peki, CVV numarası nedir? Bu sorunun yanıtına kısaca bir göz atalım. Card Validation Value ifadesinin kısaltması olan CVV, özellikle internet üzerinden alışveriş konusunda yaşanabilecek güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak maksadıyla bulunmaktadır. 2001 yılı başında kredi kartlarında bulunması zorunlu hale getirilen CVV numarası, çevrimiçi alışveriş sonrası kart sahibine alışveriş hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Yapılan alışverişi müşteri onayına sunan CVV numarası sayesinde ortaya çıkabilecek her türlü güvenlik açığı ortadan kaldırılmakta, kart sahiplerinin mağdur olması önlenmektedir.

İnternet üzerinden alışverişte güvence sağlayan CVV numarası, kredi kartının arka tarafında bulunmaktadır. Kartın arka kısmında yer alan 10 haneli numaranın son 3 hanesini oluşturan CVV numarası, güvenli alışveriş imkânı sağlamaktadır. Bu güvenlik kodları olmadan kartlarla hiçbir işlem yapılamamaktadır. Eğer internet üzerinden alışveriş tercih ediliyorsa akıllara gelen tüm soru işaretlerini ortadan kaldıran CVV numarası, kart sahiplerine alışveriş güvenliğini sağlayan önemli bir etmendir.

Sizlerde kart güvenliğiniz için CVV numaranızı kimseyle paylaşmamaya özen gösteriniz, bunun haricinde bankanıza ait olan 3D güvenliğini aktif ederek yapacağınız bütün işlemlerde telefonunuza onay SMS’i gelmesini sağlayınız. Hesap güvenliği için kart şifrenizi kimseyle paylaşmamaya dikkat ediniz.

Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir?

Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir?

06 Ağustos 2017
Youtube Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Youtube Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

07 Ekim 2017
Biyometrik Güvenlik Nedir?

Biyometrik Güvenlik Nedir?

01 Ağustos 2017
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?

Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?

15 Aralık 2017