Dünyanın Sonu Nasıl Olacak?
13 Mayıs 2017

Dünyanın Sonu Nasıl Olacak?

Hayatta kesin bir gerçek var ki o da bu dünyadaki yaşamın elbet bir gün son bulacağıdır. Günümüzdeki bilimsel verilere dayanarak bu gerçeği kesin olarak doğrulayabiliyorken tek tanrılı dinlerin iddialarına dayanarak da bunu söylemek mümkün. Fakat kaçınılmaz bir son olan dünyamızın sonunun gelmesine dair birçok senaryo mevcut bunlardan birkaç tanesi göktaşlarının dünyamıza çarpması, volkan patlaması, gama-ışın patlaması veya dünyamıza büyük destek olan yaşamın devam etmesinde mucizevi göreve sahip güneşin sönmesi gibi. İnsan ve diğer canlılar için tam bir yaşam cenneti olan dünyamız, koruyucu manyetik kalkan ve atmosfere sahip. Bunun haricinde yüksek miktarda su içeren dünyamız, güneşe olan mesafesinden dolayı sıcaklık seviyesi oldukça ideal. Modern bilime göre dünyamız bizler için bir hediye olsa bile bir gün ansızın bir şekilde yok olacaktır.

Peki, dünyanın bilimsel verilere dayanarak yok olmasına etkin olabilecek olaylar nelerdir? Dünyanın sonu nasıl olacak?

En büyük etkenlerden biri olan süper volkan olarak adlandırılan bir zamanlar aktif olan volkanların aktif hale gelmesinden kaynaklanabilir. İnsanlığın ve diğer canların yaşamanı tam anlamıyla yok etmese bile yine de çok sayıda canlının ölümüne yol açabilir. Biliyoruz ki bundan 71.500 yıl önce Endonezya’da gerçekleşmiş olan volkan patlaması sonucunda o dönemde yaşayan nüfus sayısının birkaç bine indirdiği tahmin edilmektedir.

Volkan patlamalarının haricinde diğer etkenlerden olması beklenen ise güneşin yakıtının bitmesidir. Kaçınılmaz bir senaryo olan güneşin sonu ile birlikte dünyamız bir anda son bulabilir, güneşin temel yakıtı olan hidrojenin tükenene kadar güneş ve bizler yaşayabiliriz. Lakin daha sonrasında yakıtı biten güneş, ısı ve ışık üretemediğinden dolayı büyüyecek ve muhtemelen dünyamızı yutacaktır. Bilimsel araştırmalara göre güneşin yakıtı bitmesi ortalama 5,4 milyar yıl kadar sürecektir.

5,4 milyar yıl düşününce çok büyük bir zaman dilimi olabilir, lakin bu durum sizi rahatlattı ise hemen acele etmeyin dünyamızı tehdit eden bir diğer önemli husus ise göktaşının çarpmasıdır. Dünyamıza bir zaman hükmeden dinozorları asteroidler tarafından yok edildiğini biliyoruz. Ansızın dünyamıza gelecek olan bir göktaşı sonucunda her an dünyamız derin bir darbe alabilir ve dünyanın sonu gelebilir. Ve ayrıca 1,4 milyon yıl sonra Gliese 710 yıldızı mevcut güneş sistemimizin yakınından geçecek ve bu süreç sonucunda dünyamıza düşen göktaşı sayısı daha fazla artacaktır.

Gama-ışın patlamaları da zaten ayrı bir dert, sonumuzu getirebilecek olan bir diğer önemli faktörlerden biri olan Gama-ışın patlamaları yüksek enerjili foton salınıma yol açtığından dolayı evrenimizde büyük bir enerji oluşturmasıyla birlikte dünyamızın sonunu getirebilir. Bilimsel verilere göre bizden 5550 ışık yılı kadar uzaklıkta bulunan WR104 yıldız sisteminde önümüzdeki beş yüz bin yıl içerisinde bir patlama olması beklenmektedir.

Site Uzantıları Kaç Tanedir?

Site Uzantıları Kaç Tanedir?

26 Nisan 2017
WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir?

WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir?

06 Temmuz 2016
Bip Messenger Uygulaması Nedir?

Bip Messenger Uygulaması Nedir?

03 Temmuz 2016
Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur?

Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur?

24 Mayıs 2017