E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?
27 Eylül 2017

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

E-Devlet, her kamu hizmetine ilişkin vatandaş işlemlerinin internet ortamında yapılabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. E-Devlet sistemi ile kamu kurumları tarafından sunulan işlemler 7/24 açık ve erişime hazır halde tutulmaktadır. E-Devlet kullanan vatandaşlar, sıra beklemeden, daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde işlemlerini yaptırabilme olanağına kavuşurlar.

E-Devlet Sistemine Giriş

E-Devlet sistemine beş farklı yolla girilebilmektedir. Bunlardan en çok tercih edilen e-devlet şifresi ile giriş yapmaktır. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden resimli bir nüfus cüzdanı ile yapılacak başvuru sonrasında 2 TL’ye alınabilmektedir.

E-Devlet Şifresi Değiştirme

E-Devlet şifre değiştirme işlemleri sistem üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sistemine ilk giriş yapıldığında ve daha sonra da önerildiği şekilde üç ayda bir defa şifre değişikliği yapılması gereklidir. Şifrenin üç aylık periyotlarla değiştirilmesi kullanıcı güvenliğini artırmayı sağlamaktadır. Şifre değişikliği yapmak için, sisteme giriş yapılmasının ardından, kullanıcı isminin görüldüğü alana tıklanarak değişiklik süreci başlatılır. Bu alanda açılan seçenekler arasından “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” maddesi bulunmalıdır. Bu seçeneğe tıklandığında açılacak ekranda e-devlet şifresi değiştirmek için sunulan yöntemler gösterilecektir. E-Devlet şifresi üç farklı biçimde değiştirilebilmektedir. İlk yol, PTT şubesinden yeni bir zarf almaktır. İkinci yol, cep telefonu ya da e-posta adresine gelecek kodları sisteme girme suretiyle değişiklik yapmaktır. üçüncü yol ise cep telefonuna gelecek kodu girmek şeklindedir. Bu yollardan en uygun olanı seçilerek işleme devam edilmelidir.

E-Devlet şifresini ücretsiz bir şekilde değiştirmek için izlenecek bir diğer yol, mobil imza, e-imza, TC kimlik kartı kullanarak internet bankacılığı üzerinden değişiklik talebinde bulunmaktır.

E-Devlet Şifresinin Kaybolması

E-Devlet şifresinin kaybedilmesi, unutulması ya da çalınması durumunda yeni bir e-devlet şifresi oluşturulması gerekmektedir. Bu işlem için şifre sıfırlama hizmetinden yararlanılabilir. Şifre sıfırlama hizmetinden yararlanmak için kullanıcı profilinde yer alan iletişim bilgilerinde cep telefonu ve e-posta bilgilerinin kullanıcı tarafından doğrulatılmış olması gerekmektedir.

Doğrulatma işlemleri yapılmış ise Şifre ve Güvenlik Ayarları seçeneği seçilir. Şifre değiştirme için sunulan üç farklı yoldan en uygun olanı seçilerek şifre değişikliği gerçekleştirilir. 15 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi karta sahip olan kullanıcılar, şifre sıfırlama hizmetinden faydalanabilmektedir. Yabancı uyruklu kullanıcılar ise şifre sıfırlama hizmetinden yararlanamazlar.

Cep telefonu ve e-posta adresi doğrulatma işlemleri yapılmadıysa PTT şubelerine giderek yeni bir e-devlet şifresi talebinde bulunmak gereklidir. Bu işlem 4 TL bedel karşılığında yapılmaktadır. Şifre sıfırlama hizmetinin detayları 160 no’lu e-Devlet Kapısı İletişim Merkezi hattına ulaşılabilir.

Whispto Nedir?

Whispto Nedir?

30 Ekim 2017
WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

12 Mayıs 2017
PHP ile BOT Nasıl Yapılır?

PHP ile BOT Nasıl Yapılır?

28 Aralık 2017
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?

Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?

15 Aralık 2017