İOS 10 Özellikleri Nelerdir?

İOS 10 Özellikleri Nelerdir?
Merak Ettiklerim

Apple bu yıl 13 Haziran’ da yeni bir güncellemeyi hayata geçirdi. Kullanıcılar daha önce İOS 9’ u kullanırken artık bu yeni güncellemeyle birlikte İOS 10’a geçiş yapmaya başladılar. Ancak bir dizi sorunlarında çıktığı şimdiden görülüyor. Bu sorunlar geçinceye kadar hiç kimsenin de çok fazla bu yeni sürüme geçmeyeceği düşünülüyor çünkü genellikle İOS 10 sürümüne geçenlerde telefonların blakin verdiği biliniyor bu sayede telefon kilitleniyor ve açılamaz bir hale geliyor. Ancak bu sorunu geride bırakacak olursak Apple bu yeni nesil telefonlarında yine bir ilki de başarmış gibi görünüyor. Heyecan artık gittikçe artıyor çünkü bu yeni sürümle birlikte birçok yeniliklerinde kullanıcıyı beklediği ortada. Uygulamalara birlikte bakıldığında aslında birçok yeniliğinde beraberinde geldiğini görebiliyoruz dilerseniz bu yeniliklere sizinle birlikte detaylı bir şekilde göz atalım. Sürümün bize tanıtılmasının ardından bir çok yenilik ortaya çıktı ancak yeni sürümün cihazlara göre yaklaşık olarak 1,5 GB ile 1,8 GB arasında bir boyutu söz konusu. Öncelikli olarak sürümü kullanmaya başlamadan önce yedek almanızı tavsiye ediyoruz çünkü yukarıda bahsettiğim sorun oluştuğunda tekrar iOS 9.3.5’e dönmek isteyebilirsiniz.

iOS 10 ile Gelen Özellikler

 • Duvar Kâğıdı: duvar kâğıtları artık size yeni bir ekran oluşturacak çünkü diğerlerinden çok daha farklı ve güzel.
 • Yeni Animasyon ve Yeni Klasör Bakışı: Yeni bir animasyon eklenmiş bir uygulamayı açtığınızda diğer uygulamayı buğuluyor
 • Kilit Ekranında Yeni Font: yeni font ile ekrandaki saat ve de tarih başka bir boyut kazanmış durumda. Daha kalın ve tatlılığı biraz daha artırılmış.
 • Kaldırınca Uyan: Cihaz bu özelliği sayesinde ekranı kararmış dahi olsa elinize aldığınız da direk olarak aydınlanıyor ve başka bir tuşa basma gereği duymuyorsunuz.
 • Yerleşik Uygulamaları Kaldırın: cep telefonlarının en büyük özelliği ise telefonu aldığınız da üzerinde bir takım uygulamalarla geliyor olması siz bu özellik sayesinde telefonla gelen ancak istediğiniz uygulamaları kaldırabiliyorsunuz. Ancak şunu da bilmeniz gerekir uygulamalar tam olarak kaybolmuyor. İstediğinizde yeniden getirebiliyorsunuz.
 • App Store Reklamları: artık App strore reklamlarını Apple store üzerinde verebilecek
 • Yeni Geri Dön Butonu: Hiçbir şeyi eksik bırakmamak adına geri dön tuşunu da unutmamamış.
 • Siri’nin Ayarlardaki Yeni Yeri: Bu yeni sürümde Siri’ninde ayar yeri değişiyor artık ayarlar bölümünde biraz daha aşağıya doğru indirilmiş durumda.
 • iCloud Masaüstü Dosya Erişimi: Masa üzerinden cep telefonunuza atmış olduğunuz bilgiler ya da verileri artık cep telefonunuz üzerinden de görebiliyorsunuz.
 • Notları Paylaşın: Telefonunuz üzerinde yazmış olduğunuz bir notu istediğiniz kişiyle paylaşabiliyorsunuz.

İOS 10 Sürümüne Uyarlı Cihazlar

 • iPhone6, iPhone 7,iPhone 7 Plus,iPhone 6s,iPhone 6s Plus,iPhone 6,iPhone 6 Plus,iPhone SE,iPhone 5s,iPhone 5c,iPhone 5,iPad,iPad Pro (12.9-inç),iPad Pro (9.7-inç),iPad Air 2,iPad Air,iPad 4,iPad Mini 4,iPad Mini 3,iPad Mini 2,iPod,iPod Touch (6.nesil)
Yusuf Kalafat
Yusuf Kalafat

*sanki, benim için özel yaratmış.

Diğer paylaşımlar