IP Sertifikası Nedir?
10 Mayıs 2017

IP Sertifikası Nedir?

Birçok akıllı telefonlarda ip sertifikasının olduğu görülmektedir. Bu sertifikalar farklı sayı ve çeşitli özelliklere sahiptirler. IP sertifikasının akıllı telefonlarda kullanılmasının en önemli nedeni ise akıllı telefonların dayanıklılık gücünü göstermesidir.

IP Sertifikası Nedir, Ne Anlama Gelir?

Akıllı telefonların sıvılara, tozlara ve kuma karşı dayanıklılığını gösteren bir sertifikadır. IP sertifikası telefonlar hariç diğer farklı tür elektronik araçlar için de kullanılmaya uygundur. IP kodu ise bir çeşit ölçekleme sistemidir. Bu sebep ile her türlü akıllı telefonların ip sertifikası özelliğine sahip olmaktadır. Hatta hiçbir şekilde suya ve toza karşı dayanıklılığı olmayanların üzerinde bile kullanılmaktadır. Sertifikanın üzerinde yer alan ip koruma derecesi akıllı telefonlarda suya, kuma ve tozlara karşı ne derecede dayanıklılığı olduğunu gösterebilmektedir.

IP Sertifikası Neyi Ölçekler?

Bir elektronik cihaza ait olan ip sertifikasında bulunan sayılar, akıllı telefonların sadece suya, toza ve kuma karşı olan dayanıklılığını değil, aynı zamanda da dış darbe etkilerine karşı olan dayanıklılığının göstergesidir.

IP Sertifikasından Ne Anlaşılır?

Akıllı telefonlardaki ip sertifikalarında genellikle iki haneli sayılar yer alır. Bu sayıların ilk hanesi cihazın tozlara ve kumlara ve dış etkilere karşı olan dayanıklılığını, ikinci hanesi yer alan sayı ise sıvılar ile etkileşimine karşı dayanıklılığını gösterir. Yani bir ip58 serili sertifikaya sahip olan bir elektronik cihazın tozlara karşı dayanıklılık derecesi 5, sıvı temaslarına karşı dayanıklılık derecesi ise 8’dir. Tozlara karşı dayanma gücü seviyesi 6’dan, sıvılara karşı olan dayanma gücü ise 9 dereceden daha fazla olamaz. IP sertifikalarında bulunan ek sayıların ve harflerin, elektronik cihazların diğer dış etkenlere karşı olan direncini gösterir. Ancak akıllı telefonlarda bulunan sertifikalarda tozların ve temas eden sıvıların dayanıklılığının haricinde kesin bir bilgi bulunmuyor.

MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

27 Eylül 2017
Whispto Nedir?

Whispto Nedir?

30 Ekim 2017
Mobil İçin Sabit Reklam Nasıl Yapılır?

Mobil İçin Sabit Reklam Nasıl Yapılır?

09 Temmuz 2016
Web Tabanlı Yazılım Nedir?

Web Tabanlı Yazılım Nedir?

28 Nisan 2017