jQuery ile Textarea Girilen Harf Sayısını Gösterme
20 Haziran 2017

jQuery ile Textarea Girilen Harf Sayısını Gösterme

Hayatımızdaki kısıtlamaların olduğu gibi internet dünyasında da bazı kısıtlamalar mevcut. Bugün ise form doldururken veya herhangi bir metin yazarken sıkça karşılaşmış olduğumuz olaylardan biri olan harf sayfa işlemini bugün jQuery ile nasıl yapılacağına dair bilgi vereceğim. Textarea girilen herhangi bir metinin otomatik olarak saydırmak istiyorsanız bunun için basit bir kod blogu ile tamamlayabilirsiniz.

JQuery ile Harf Saydırma

<script> function descriptionkarakter(val) { var len = val.value.length; if (len >= 160) { val.value = val.value.substring(0, 160); } else { $('#kalankarakter').text(160 - len); } }; </script> <textarea name="urunDescription" class="form-control" onKeyUp="descriptionkarakter(this)" id="textarea" maxlength="160" rows="2"></textarea>

Ne İşime Yarayacak?

JQuery ile harf saydırma işlemi genellikle kullanıcının x kadar harf yazma limitinin olduğunu belirtmektir. Yani şöyle özetleyebiliriz, “sen bu kutuya en fazla bu kadar açıklama girebilirsin, bundan fazla giremezsin ne derdin varsa sadece x harf kadar açıklama hakkın var geri umrumda değil” ifadesini çağrıştırabiliriz. Şayet olaya olumlu taraftan bakacak olursak, Google SEO için önemli olan 160 harflik Description açıklamasının limitini belirtir ve kullanıcı 160 karakteri aşmamaya özen gösterir.

Gizli Numaradan Arayanı Bulma

Gizli Numaradan Arayanı Bulma

07 Haziran 2017
Youtube Go Nedir?

Youtube Go Nedir?

02 Eylül 2017
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?

Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?

15 Aralık 2017
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme

Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme

06 Temmuz 2016