jQuery ile Textarea Girilen Harf Sayısını Gösterme

jQuery ile Textarea Girilen Harf Sayısını Gösterme
Merak Ettiklerim

Hayatımızdaki kısıtlamaların olduğu gibi internet dünyasında da bazı kısıtlamalar mevcut. Bugün ise form doldururken veya herhangi bir metin yazarken sıkça karşılaşmış olduğumuz olaylardan biri olan harf sayfa işlemini bugün jQuery ile nasıl yapılacağına dair bilgi vereceğim. Textarea girilen herhangi bir metinin otomatik olarak saydırmak istiyorsanız bunun için basit bir kod blogu ile tamamlayabilirsiniz.

JQuery ile Harf Saydırma

<script> function descriptionkarakter(val) { var len = val.value.length; if (len >= 160) { val.value = val.value.substring(0, 160); } else { $('#kalankarakter').text(160 - len); } }; </script> <textarea name="urunDescription" class="form-control" onKeyUp="descriptionkarakter(this)" id="textarea" maxlength="160" rows="2"></textarea>

Ne İşime Yarayacak?

JQuery ile harf saydırma işlemi genellikle kullanıcının x kadar harf yazma limitinin olduğunu belirtmektir. Yani şöyle özetleyebiliriz, “sen bu kutuya en fazla bu kadar açıklama girebilirsin, bundan fazla giremezsin ne derdin varsa sadece x harf kadar açıklama hakkın var geri umrumda değil” ifadesini çağrıştırabiliriz. Şayet olaya olumlu taraftan bakacak olursak, Google SEO için önemli olan 160 harflik Description açıklamasının limitini belirtir ve kullanıcı 160 karakteri aşmamaya özen gösterir.

Yusuf Kalafat
Yusuf Kalafat

*sanki, benim için özel yaratmış.

Diğer paylaşımlar