Lise Diploması Almak İçin Örgün Eğitim Şartı
24 Nisan 2017

Lise Diploması Almak İçin Örgün Eğitim Şartı

Açıköğretim sistemi uzun yıllardan bu yana ülkemizde yaygınlaşmasıyla eğitim alma imkânını bir şekilde kaybetmiş ya da eğitim yaşını geçmiş bireylerin bu fırsatı yeniden kendilerine sağlayan bir eğitim sistemidir.

Açıköğretim Sistemini Kimler Tercih Eder?

Eğitim hayatını yarıda bırakan ve kaldığı yerden günlük yaşantısına ve hayatına engel olmadan devam etmek isteyen kişilerin; ya da mesleki lise, sağlık lisesi, öğretmen lisesi ve fen liseleri gibi örgün eğitime bağlı lise hedefi olmayan bireylerin daha çok tercih ettiği bir sistemdir. Açıköğretim siteminde açık ortaokul, mesleki açık öğretim liseleri vardır.

Mezuniyet Diploması Alabilmek İçin Neler Gereklidir?

Açıköğretim lisesi ve Mesleki Açıköğretim Lisesi bölümü öğrencileri okudukları bölümle alakalı olarak mesleki derslerini yüz yüze eğitimler ile tamamlamak zorunda olduklarından hafta sonlarında kayıtlı bulundukları okullarda mesleki ders eğitimi alırlar. Temel dersleri ise sadece okullara kayıt olduğu zamanda verilen ders kitaplarından çalışarak sadece sınavlara girerler.

Örgün lise ile Açıköğretim ve Mesleki Açıköğretim Lisesi arasında birçok fark bulunmaktadır. Örgün eğitime bağlı öğrencilerin eğitim zamanları bellidir ve sürekli olarak eğitime yani okula devam etmek zorundadırlar. Eğitimleri boyunca devam eden dersleri ve belirli aralıklarla öğretmenleri tarafından yapılan sınavlar neticesinde bir üst sınıfa geçerler.

Lise diploması almak için örgün eğitim şartı var mıdır? diye soracak olursak öncelikle hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini bilmemiz gerekir. Açık öğretim lisesinde okula devam etme söz konusu değildir, mesleki açık öğretim sadece hafta sonları yüz yüze eğitime devam zorunluluğu vardır. Kayıt zamanında öğrenci kayıt yaparak eğitimine başlamış olur. Seçtiği ve görmesi gereken ders kitaplarını alır aldığı ders kitaplarını okuyarak eğitimini evinde sürdürürler.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirli aralıklarda yapmış olduğu Açık lise ve Mesleki Açık lise sınavlarına katılarak sınıfını geçerler. Açık öğretime bağlı öğrencilerin tamamlamaları gereken kredileri vardır. Her dönemde girdikleri sınavlarda başarılı olduğu dersin kredisini alırlar. Başarısız olduğu derslerin ise kredilerini alamaz, Bu dersi tekrar alarak sınavlara girerler ve bu şekilde okullarının belirlediği toplam krediyi tamamladıktan sonra okuldan mezun olurlar.

Açıköğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesinden mezun öğrenciler Üniversiteye giriş sınavlarında istenilen puanı aldıklarında istedikleri üniversiteye yerleşebilirler. Lise diploması almak için örgün şartı var mıdır? Merakı olan tüm öğrenciler bilmelidir ki Açıköğretim lisesi ve mesleki Açıköğretim mezunlarını da diplomaları aynı örgün gibi lise yani günümüzdeki gibi ortaöğretim diplomasıdır.

Youtube Go Nedir?

Youtube Go Nedir?

02 Eylül 2017
Bip Messenger Uygulaması Nedir?

Bip Messenger Uygulaması Nedir?

03 Temmuz 2016
WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir?

WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir?

06 Temmuz 2016
Gizli Numaradan Arayanı Bulma

Gizli Numaradan Arayanı Bulma

07 Haziran 2017