Notre Dame'nin Kamburu Roman İncelemesi
25 Eylül 2017

Notre Dame'nin Kamburu Roman İncelemesi

Notre Dame’nin Kamburu Victor Hugo tarafından yazılan en fazla okunmakta olan romandır. Kusurlarıyla dünyaya gelmiş olan bir bebeğin hayatı hakkında bilgiler veren ne gibi zorluklar çektiğini anlatan romandır.

Notre Dame’nin Kamburu Roman Özeti

Claude Frollo adlı bir papaz kilisenin önünde bir bebek bulmuştur. Çok çirkin bir bebek olduğundan ona Frasızcada “eksik-tamamlanmamış” anlamına gelen Quasimodo ismini vermiştir. Herkesin görmek istemediği, kambur Quasimodo kendisine sahip çıkan Frollo’ya son derece bağlıdır. Quasimodo büyüyünce zangoçluk görevini üstlenmiştir. Kilisede çan çalan Quasimodo, bir süre sonra zilin sesi nedeniyle sağır olur. Esmeralda adında bir kızla tanışmasıyla Quasimodo’nun tüm yaşamı değişmiştir. Kız bir çingenedir. Aslında Esmeralda dünyaya bir çingene olarak gelmemiştir. Çingeneler onu küçükken kaçırmıştır ve yerine sakat bir çoçuğu bırakmışlardır. Bu çocuk ise Quasimodo’dur. Esmeralda genç ve güzel bir kızdır ve etrafında herkesi güzellipi ile büyüler. Papaz Frollo bile onu elde etmek için uğraşmaktadır. Birgün Frollo yolda Quasimodo ile beraber Esmeralda’ya saldırırlar. Frollo kaçar ve izini kaybettirir. Kimse onun bunu yaptığını düşünmez. Yanındaki suçsuz Quasimodo ise çarmıha gerilir ve kırbaçlanır. Herkes görüntüsünden dolayı ona lanet okurken, Esmeralda acıyarak Quasimodo’ya su verir. Kambur Quasimodo duygulanarak ağlamaya başlar. Frollo ise Esmeralda’yı elde etmek için iftiralara başvurur. Esmeralda aşık olduğu Yüzbaşı Phoebus ile buluştuğu bir sırada Frollo yüzbaşıyı bıçaklar. Herkes bunu Esmeralda’nın yaptığını düşünür ve işkencelerle itiraf ettirilir. Frollo kendisinin olmasını karşısında Esmeralda’ya kendisini kurtaracağını söyler. Esmeralda buna kızar ve onu kovar. Notre Dame Kilisesi’nin önünde idam edilecekken kambur Quasimodo tarafından kurtarılan Esmeralda, yine Frollo tarafından kızını kaçırdıkları için çingenelerden nefret eden Hemşire Gudule’nin hücresine öldürülmesi için kapatılır. Hemşire, Emsmeralda’yı intikam için öldürecekken onu kaçırılan kendi kızı olduğunu öğrenir. Onu kurtarmak istese de görevliler orada Esmeralda’yı asarlar. İdam anını kambur Quasimodo ve Frollo, Notre Dame’ın kalesinden izlerler. Frollo kahkaha koparır, Quasimodo ise her şeyin sorumlusu olarak gördüğü rahip Frollo’yu oradan aşağıya iterek öldürür.

Şahıs Kadrosu

  • Quasimodo: Sağır bir kamburdur. Efendisi Frolle onu büyütür. Toplumun dışında bir tiptir.
  • Esmeralda: Geç bir çingene dansözüdür. Küçükken kaçırılmıştır. Olayla, ona beslenen tutkular ile şekillenir.
  • Frollo: Bilgili bir papazdır. Kambur Quasimodo’nun efendisidir. Esmeralda’ya tutkusu nedeniyle kötülüklere bulaşmıştır.

Bip Messenger Uygulaması Nedir?

Bip Messenger Uygulaması Nedir?

03 Temmuz 2016
https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

12 Mayıs 2017
WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir?

WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir?

06 Temmuz 2016
Site Uzantıları Kaç Tanedir?

Site Uzantıları Kaç Tanedir?

26 Nisan 2017