Siteye Biri Girince Telefonu Titresin HTML Kodu
09 Haziran 2017

Siteye Biri Girince Telefonu Titresin HTML Kodu

Son zamanlarda Webmaster kullanıcılarının merak ettiği konulardan biri olan, siteye girince telefonu titresin olayı birçok Webmaster forum sitelerinde konu olmuş durumda. İnternet dünyasında genellikle illegal sayfalarda denk gelmiş olduğumuz bu olay artık günümüzde normal olarak karşılanmaya başladı. Ülkemizde e-ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte artık birçok site yöneticisi kendi müşterilerine herhangi bir kampanya düzenlediklerinde daha fazla dikkat çekmek için tarayıcı titreşim kodunu kullanmaktadır. Bugün ise sizlere siteye biri girdiğinde ziyaretçinin telefonunu titretme olayından bahsetmek isterim, sitenize biri girdiğinde uyarı amacıyla ziyaretçinizin telefonuna istediğiniz kadar titreşim göndermek istiyorsanız ilk olarak JavaScript koduyla bunu yapabilirsiniz. Peki, siteye girince telefonu titresin nasıl yapılır?

Bunun için basit JavaScript koduna ihtiyacınız vardır, siteye biri girdiğinde telefonuna titreşimin gitmesini istiyorsanız kullanmış olduğunuz scriptin veya tasarımın <head></head> bölümleri içerisinde aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.

Siteye Girince Titresin

<script> window.onload = function(){ navigator.vibrate([500]); } </script>
  • Yukarıdaki kod siteye ziyaretçi girdiği zaman telefonu titret.
  • Titreme süresi yarım saniyedir yani (500ms) olarak belirlenmiştir. Siz bunu kendinize göre düzenleyebilirsiniz.
  • Kod Javascript olduğundan dolayı her tarayıcıda çalışmaz, sadece izin veren kullanıcıların telefonlarında bir titreme söz konusudur.

Butona Tıklayınca Titresin

<script> function ornek1() { navigator.vibrate([500]); } </script> <button onclick="ornek1()">Titret</button>
  • Butona tıkladığı zaman yarım saniye kadar bir titreme söz konusudur.

Yukarıdaki kodları kullanarak sitenize bir kişi girdiğinde kişinin tarayıcısının titremesini sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki kodlar sadece bazı tarayıcılarda çalışmaktadır, günümüzde her akıllı telefonu desteklememektedir. Zorunlu olmadığınız sürece bu kodları kullanmamanız tarafımca tavsiye edilir, vibrate kodları sizlere artı kazandırmaz aksine aşırı derecede küfür yağmuru altına tutulursunuz.

Aralıklarla Titretme Kodu (Bonus)

<script> window.onload = function() { navigator.vibrate([500, 250, 500, 250, 500, 250, 500, 250, 500, 250, 500]); } </script>
  • Belli bir aralıklarda telefonun titremesini istiyorsanız üstteki “”500, 250, 500, 250..” olarak belirlenen alanları kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.
  • Bu olay genellikle dünya çapında SOS olarak kabul edilmektedir yani uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali olarak.

Gizli Numaradan Arayanı Bulma

Gizli Numaradan Arayanı Bulma

07 Haziran 2017
Spam Trafik Engelleme Nasıl Yapılır?

Spam Trafik Engelleme Nasıl Yapılır?

13 Mayıs 2017
CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır?

CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır?

06 Temmuz 2016
WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

12 Mayıs 2017