SMS’lerin Sonundaki Kodlar Nedir?
16 Mart 2017

SMS’lerin Sonundaki Kodlar Nedir?

Kısa bir zaman önce telefonlara gelen SMS’lerin altında gördüğümüz kodlar yakın zamanda herkesin dikkatini çekmiş durumda. Peki SMS sonundaki kodlar ne anlama geliyor?

SMS Sonundaki Kodlar Ne Anlama Gelmekte?

Herkes tanımadığı halde telefonuna gelen saçma ve anlamsız mesajlardan çok sıkılmış durumda. Tanımadığımız halde telefonumuza gelen o mesajlar hem telefon güvenliğimizi hem de canımıza tak edecek konuma getirmiş olmalı bizi.  Böylece şikayetler de artmış durumda. Bu duruma sessiz kalmak istemeyen ve çözüm getirmek isteyen Bilişim Teknolojileri Ve İletişim Kurumu BTK hemen harekete geçmiş ve böyle bir SMS KOD uygulamasını hızlıca gündeme getirmiştir.  BTK bu uygulamaya ise” Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları ” adını vermiş.  Bu uygulama artık istemedikleri halde saçma mesaj alanları çok rahatlatacak bir uygulama olacağı kesin.  Çünkü bu uygulama artık taciz edici mesajların alınmasını bir nebze de olsa engelleyecektir. Bu uygulama ile BTK bizi rahatsız eden, spam mesajı atan kişileri daha kolay takip edebilecek hale gelecek.

Bu Uygulama Nasıl Çalışacak?

Uygulama şu şekilde kullanılacak; SMS yolunu kullanarak iletişime geçmek isteyen her şirket ve kurum BTK’dan almış olduğu kod ile mesaj göndermek istediği kişilere attıkları mesaj sonunda BTK’dan almış olduğu kodları da SMS sonunda yazmaları bu uygulama ile zorunlu hale gelmiş bulunmakta.

Bu Uygulamanın İnsanlara Yararı Nedir?

Bu uygulama sayesinde istemediğiniz, saçma ve spam içeren mesajların kimden geldiğini bu SMS sonundaki kodlardan kolayca anlayabilecek olmanız, sizin yararınıza olan bir uygulama olduğunun ayrıca göstergesidir.

B001, B002 ve B003 Kodları Hangi Şirkete Aittir?

B001: AVEA İLETİŞİM HİZMETLERİ A. Ş.

B002: TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A. Ş.

B003: VODAFONE TELEKOMÜNİKASYON A. Ş.

Android N Özellikleri Nedir?

Android N Özellikleri Nedir?

09 Ağustos 2017
WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

12 Mayıs 2017
Spam Trafik Engelleme Nasıl Yapılır?

Spam Trafik Engelleme Nasıl Yapılır?

13 Mayıs 2017
Mobil İçin Sabit Reklam Nasıl Yapılır?

Mobil İçin Sabit Reklam Nasıl Yapılır?

09 Temmuz 2016