Ücretsiz Data Kurtarma Programları 2018
24 Ekim 2017

Ücretsiz Data Kurtarma Programları 2018

Data kurtarma programı ile sadece yazılımsal kayıpları kurtarabilirsiniz. Örneğin sabit diskinizde fiziksel bir hasar oluştuysa, kesinlikle program ile bu işi çözemezsiniz. Bunu profesyonel data kurtarma firmaları ile yapabilirsiniz. Bu firmalar önce sabit diskinizi istiyor, hasar tespiti yapıyorlar ve bu tespit ve incelemeye sabit bir ücret istiyorlar. Yaptırın veya yaptırmayın adamların umurlarında değil. Sonuçta o işe bir mesai harcadıkları için bununda bir bedeli oluyor.

Bilgisayardan Datalar Nasıl Silinir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz, sabit diskinizdeki hiçbir veri, yeniden bilgisayarınızda bir şey yüklemediğiniz sürece silinmez ve yüklendiği sektörde sabit kalır. Eğer siz bir Excel dosyasını yanlışlıkla yada bilerek sildiyseniz ve sonrasında bilgisayarınıza bir bilgi yüklediyseniz, o sildiğiniz dosya ya zarar görüyor yada yeni yüklediğiniz dosya yada bilgi o verinin silindiği sektörlere yazılıyor. Bu nedenle eğer bir dosyanın kaybolduysa kesinlikle o bilgisayara herhangi bir uygulama yada program yüklemeyin aksi halde işiniz bir hayli zorlaşır.

Data Kurtarma işlemi nasıl yapılır?

Bilgisayarınızdaki yada harici belleğinizi başka bir bilgisayara takacaksınız. Sonrasında aşağıda sizlere listelemiş olduğumuz programlardan hangisi işineze yarıyorsa onu bilgisayarınıza yükleyeceksiniz. Daha sonra yüklediğiniz programı açıp, tarama yapacağınız diski seçeceksiniz. Bu işlem biraz uzun sürebilir bunun nedeni, program sektör sektör tüm diski tarıyor. Eğer disk ssd bir sabit diskse işlem oldukça hızlı sürüyor. Fakat diskiniz mekanik bir sabit bir disk ve 5400rp hızında bir diskse baya bir beklemeniz gerekiyor.

Data Kurtarma Programları

Recuva Data Kurtarma Programı

Bizzat kullandım, fena sayılmaz fakat diskteki dosyaları tek tek dönemiyorsunuz.  Yapmanız gereken data kaybı yaşadığınız diskin imajını almak oluyor. Başka boş bir sabit disk takıyorsunuz, daha sonra bu data kaybı yaşadığınız diskteki tarama sonucundaki disk imajını o boş harddiske yüklüyorsunuz. Dataları yüklemek istediğiniz diske format attığı için takacağınız diskte önemli bir dosyanız olmaması gerekiyor. İzlenimim şu şekilde, çok kararlı ve %100 sonuç veren bir program değil. Sonuçta ücretsiz dağıtılıyor çok büyük bir beklenti içine girmenizi tavsiye etmiyorum. Fakat ücretli olan versiyonunu denemedim. Belki ücretli olan versiyonu çok daha başarılı olabilir.

R-Studio Data Kurtarma Programı

Bu zamana kadar kullandığım en başarılı data kurtarma programı diyebilirim. Daha önce defalarca kez bu program üzerinden veri kurtarma şansı buldum. Fakat türkçe karakterli olan dosyalarda her data kurtarma programında olduğu gibi bu programda da sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu nedenle klasör ve dosya isimlerinde mümkün mertebe Türkçe karakter kullanma alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Bunun dışında dosya derinliği de önemlidir. 5 tane alt klasör oluşturup içine dosyalarınızı koymayın. Yoksa data kaybı yada yedek alma durumlarında çok canınız sıkılıyor.

GetDataBack Data Kurtarma Programı

Basit ve kullanışlı arayüzü sayesinde işinizi kolayca halledebilmenizi sağlıyor. Ayrıca office programları ile oluşturmuş olduğunuz dosyaları kolaylıkla kurtarabiliyorsunuz. R-studio kadar kaliteli değil fakat basit işlemler için kullanılabilir bir programdır.

.htaccess ile IP Adresine İzin Vermek

.htaccess ile IP Adresine İzin Vermek

14 Mayıs 2017
MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

27 Eylül 2017
Android Telefondan RAR Dosyası Nasıl Açılır?

Android Telefondan RAR Dosyası Nasıl Açılır?

26 Aralık 2017
WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır

12 Mayıs 2017