Webmaster

Anasayfa » Archive by Category "Webmaster"

Web programlama dillerinden biri olan ve diğer dillere göre internet üzerinde en fazla kullanılan PHP dili ile bugün sizlere dinamik menü yapımı konusunda bazı alternatif yollar sunacağım. Drop menü yani alt menü özelliği ile artık siteniz daha dinamik bir hale gelmiş olacak ve yönetici panelinden sitenize menü adı ve menü linki oluşturarak bunları yayınlayabilirsiniz. İlk ..

Devamını Oku

2015 yılındaki verilere bakacak olursak internet dünyasında en fazla kullanılan hazır scriptlerden biri olan WordPress şuan internet dünyasının %27’sini oluşturmaktadır. Yanı kısacası her yüz kişiden 25’i WordPress yönetilebilir scripti tercih etmektedir. Buna istianeden son zamanlarda merak edilen konulardan biri olan WordPress admin giriş kısmındaki logo kaldırma seçeneğidir, bugün ise sizlere basit bir fonksiyon sayesinde WordPress ..

Devamını Oku

Hayatımızdaki kısıtlamaların olduğu gibi internet dünyasında da bazı kısıtlamalar mevcut. Bugün ise form doldururken veya herhangi bir metin yazarken sıkça karşılaşmış olduğumuz olaylardan biri olan harf sayfa işlemini bugün jQuery ile nasıl yapılacağına dair bilgi vereceğim. Textarea girilen herhangi bir metinin otomatik olarak saydırmak istiyorsanız bunun için basit bir kod blogu ile tamamlayabilirsiniz. JQuery ile ..

Devamını Oku

İnternette iletişim formlarında sıkça karşılaşmış olduğumuz checkbox olayı sayesinde daha düzgün bir görünüme sahip olmaktayız. Genellikle anket doldururken veya birden fazla sorunun yanıtını alırken HTML yapısı olan checkbox sayesinde veri çekiminde bulunuruz. Bugün ise jQuery kütüphane yapısını kullanarak basit tümünü seç / tümünü iptal et seçeneklerini kullanarak formdaki bütün checkbox’ların işaretlenmesini sağlayabileceğiniz basit kod yapısını ..

Devamını Oku

HTML Form formatı sayesinde birçok veriyi rahatlıkla veri tabanlarına veya farklı dosyalara kayıt etmemizi sağlayabiliriz, bunun haricinde herhangi bir internet kullanıcısının da HTML formlarını kullanması konusunda oldukça bir kolaylık olduğunu unutmamalıyız. Bugün ise gelişen web dünyasında sıkça karşılaşmış olduğumuz olaylardan biri olan jQuery ile form kontrolü hakkında bir örnek hazırlamak istedim. Bu örnek sayesinde, formu ..

Devamını Oku