WhatsApp Mesaj Okuma Programları Var Mı?
03 Temmuz 2016

WhatsApp Mesaj Okuma Programları Var Mı?

MSN döneminden sonra en çok tutulan mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp uygulamasında son dönemlerde merak edilen konulardan olan mesaj okuma programlarının var olup olmadığı konusudur. Biliyorsunuz ki WhatsApp uygulaması 2013 yılında yayınlanan mobil destekli uygulamalardan biri olup şuan dünyada en çok kullanılan ve sürekli olarak gelişimini sürdüren uygulamalardandır. 2015 Yılından itibaren ücretsiz olarak hizmet vermekte olan WhatsApp uygulaması 2016 yılında almış olduğu güncellemeler sonucunda 02 Şubat 2016 yılında 1 milyar kullanıcıya ulaştı.

Sürekli büyümekte olan WhatsApp uygulamasında ilk zamanlarda birçok kişi tarafından bilinmeyen yöntemler sayesinde WhatsApp’ta istediğimiz kişiye gelen mesajların bir kopyasını bizlere gelmesini sağlayabiliyorduk bunu uzaktan ve sadece o kişinin telefon numarasını bilmemiz yeterliyken şuan için uzaktan bir başka kişinin WhatsApp mesajlarına erişilmesi imkansız. Gelişen WhatsApp uygulamasında uzaktan herhangi bir kişi veya birileri sizlerin WhatsApp mesajlarına erişemez, WhatsApp mesajlarınızı ek olarak koruma altına almak istiyorsanız da Şifreleme seçeğini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Şifreleme sistemini aktif etmeniz durumunda, Open Whisper Systems ile WhatsApp ortaklaşa geliştirilmiş alt yapılara sahip olan şifreleme sistemi sayesinde WhatsApp’ta yer alan mesajlarınızın bir başkasının eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Bunun haricinde benimde uzun zamandır kullandığım yöntemlerden olan Web WhatsApp seçeneğine de dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Web WhatsApp nedir?

Web WhatsApp ile kendi WhatsApp hesabınızı bilgisayardan yönetebilir ve gelen mesajlara bilgisayar üzerinden cevap verebilirsiniz. Telefonunuzda yer alan WhatsApp uygulamasının yansımasını bilgisayara aktarıp buradan WhatsApp mesajlarınızı yönetebilirsiniz. Bu Web WhatsApp seçeneğini başka kişiler içinde kullanabilirsiniz, yeter ki düşünün ve araştırın.

WhatsApp Şifreleme Çalışma Mantığı Nedir?

WhatsApp’ta en yakın olduğunuz bir arkadaşınıza mesaj gönderdiğiniz zaman o mesaj doğrudan o kişiye gitmemektedir. Bu durum şuan kullandığımız SMS’ler ve diğer mesajlaşma uygulamaları içinde geçerli olup gönderdiğimiz mesajlar ilk olarak bir ileticiye, daha sonrasında ileticiden alıcıya gönderilmektedir. Mesajlarınız olduğu gibi şifrelenmeden ileticiye iletilip oradan iletici tarafından arkadaşlarınıza ulaştırılmaktadır. Bu olayı şu şekilde özetleyebiliriz;

Şifrelenmemiş Hali

Benim Mesajım (Selam) -> İletici (Selam) -> Alıcı (Selam)

Şifrelenmiş Hali

Benim Mesajım (Selam) -> İletici (1x%I1‡x©) -> Alıcı (Selam)

WhatsApp'ta Link İle Grup İsteği Oluşturmak

WhatsApp'ta Link İle Grup İsteği Oluşturmak

28 Eylül 2016
WhatsApp Hareketli Resim (GİF) Dönemi

WhatsApp Hareketli Resim (GİF) Dönemi

10 Temmuz 2016
Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

31 Temmuz 2017
WhatsApp Hesabı Nasıl Çalınır?

WhatsApp Hesabı Nasıl Çalınır?

11 Ocak 2018