Windows 10 PC Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?
18 Mart 2017

Windows 10 PC Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

PC adı her bilgisayar için tektir, özeldir. Microsoft Windows 10 kurulurken de isim belirleme seçeneği sunmaktadır. Fakat kurulum esnasında yaşanan heyecandan bu seçenek çoğu kez görmezden gelinir. O an es geçilen seçenek sonrasında sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapatılan bu seçenek sonucunda bilgisayar otomatik olarak harf ve rakamlardan oluşan karışık bir PC ismi vermektedir. Bu da başka bilgisayar ile eşleştirme yapmak istenildiğinde ya da PC adını bir programda kullanmamız gerektiğinde bize büyük sorun yaratmaktadır.

Windows 10 PC Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows kurulumu sırasında karşımıza çıkan seçenek sayesinde PC adını değiştirmek mümkün ve çok kolay. Fakat o anki masa üstünü görme heyecanı ve aceleciliği ile bu seçenek görmezden geliniyor. PC adını değiştirmek ne kadar gereksiz gelse de sonrasında PC adı bir yere girileceği zaman sıkıntı olarak karşımıza çıkar.

İsim değiştirme işlemi adımları şu şekilde izlenmelidir;

Klasik Denetim Masasından Değiştirme İşlemi:

Denetim masası açılır. Sistem ve Güvenlik – Sistem – Ayarları değiştir – Değiştir yolu izlenerek “Bilgisayar Adı” kısmına girilecek yeni isim ile bilgisayar adını değiştirmek mümkündür. Buraya girilecek yeni isim ile onay verildikten sonra işlem tamamlanmış olacaktır. Bu menüye ulaşmak biraz daha zor olacağından ikinci yol bu işlem için tavsiye edilmektedir.

Modern Ayarlar Menüsünden Değiştirme İşlemi:

Ayarlar – Sistem – Hakkında yolu izlendiğinde görülen “Bilgisayarı Yeniden Adlandır” sekmesine tıklanır. Bu kısımda çıkan sayfada bilgisayarın yeni adı girilir. Sistemin sorduğu sorulara onaylar verilerek işlem tamamlanmış olur.

Yapılan işlemlerden sonra değişikliğin aktifleşmesi için bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir ki bilgisayar bunu size soracaktır. “Yeniden Başlat” işlemiyle başlatılan bilgisayarda PC ismi istenen şekilde düzelmiş olacaktır.

Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur?

Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur?

24 Mayıs 2017
Codeigniter Framework Nedir?

Codeigniter Framework Nedir?

16 Mayıs 2017
Deep Freeze Nasıl Kaldırılır?

Deep Freeze Nasıl Kaldırılır?

04 Temmuz 2016
Bip Messenger Uygulaması Nedir?

Bip Messenger Uygulaması Nedir?

03 Temmuz 2016