Alexa Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Alexa Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Hayatımızda nasıl bir puanlama sistemi varsa, internet dünyasında da bu puanlama sistemi mevcuttur. Alexa, internet sitelerin dünya sıralamasını ve sitenin bulunduğu ülkedeki sıralamasını gösteren yabancı şirketlerden biridir. Alexa ile bir sitenin ne kadar ziyaretçiye sahip olduğu konusunda kesin olmayan bilgiler ile az çok tahmini bilgiler ile bilgi sahibi olabilirsiniz, sitenin ne kadar değerli olduğunu da öğrenebilirsiniz. Alexa’yı bir diploma puanı olarak görebiliriz, mezun olmuş olduğunuz diplomada puanınız ne kadar yüksek ise yarın bugün en iyi üniversitelerde okuyabilir ve daha sonrasında en iyi kurumlarda başkasının işinde işçi sınıfında çalışabilirsiniz, aynı şekilde Alexa’da da öyle. Sıralamanız ne kadar iyi olursa olsun sonuçta siteniz internet dünyasında bir işçi değil mi?

Alexa, sitenizin dünya sıralamasını belirken sitenize gelen ziyaretçinin ne kadar süredir sitenizde aktif kaldığı konusuna dikkat eder bunun haricinde birkaç dikkat ettiği konu üzerinden sizlerin sitelerinin sıralamasını kendi kafasında belirleyebilir. Lakin dikkat etmeniz gereken bir husus var, Alexa değeri iyi olan her site iyidir diye bir olay yok silin bunu kafanızdan. Alexa değerlerine inanmayın, güvenmeyin. Bunun için bu seçeneği sadece bir tahmini olarak değerlendirmek adına Alexa’yı kullaanbilirsiniz.

Alexa Kayıt Nasıl Olunur?

Daha öncesinde ücretsiz olarak Alexa’da yer alan sitelerimizi ücretsiz olarak Alexa’ya kayıt ederek hemen fark edilmesini sağlıyorduk. Lakin bu durum 2 ay öncesine kadar geçerliyken şimdi için Alexa’ya kayıt olabilmek için ayda 10$’dan başlayan ücretler vermekteyiz. Eğer ki sitenizin Alexa’da iyi konumlara gelmesini veya daha çabuk fark edilmesini istiyorsanız Alexa planlarından satın alabilirsiniz. Şuan için Alexa’ya kayıt olmak ücretlidir. Ücretli olarak sitenizi alexa.com/siteinfo/ adresinden bularak Edit Site Info kısmından kayıt ettirebilirsiniz.

 

Alexa Değerleri Neye Göre Belirleniyor?

  • Gelen ziyaretçi eğer ki Google, Yandex gibi büyük bir arama motorundan geliyor ve sitenizde uzun süredir kalıyorsa bu Alexa için iyi bir sonuçtur. Lakin Alexa ilk olarak kendini düşünmektedir, bir ziyaretçi alexa.com üzerinden sitenize erişim sağlıyor ise Google ve Yandex sonuçlarından daha fazla değer vermektedir ve bu durum karşısında Alexa sıralamanız daha iyi konumlara gelir.
  • Siteye gelen ziyaretçi sadece bir tane ürünümü inceledi yoksa birden fazla ürüne göz mü attı? Sitenize gelen bir ziyaretçi, sitenizde ne kadar dolaşırsa Alexa için bu durum daha iyidir. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz, “Ne alırsan 1TL diyerek içeride 1TL haricinde her şeyin olduğu bir mağaza açtığınızı düşünelim” bu mağazaya gelen müşteri sadece almak istediği ürünü alıp çıkarsa sizin kazancınız çok düşük olur belkide hiç kazanamazsınız, lakin bu müşteri sizin mağazanızı beğenir ve sizin mağazada daha fazla kalır ise birden fazla ürün satın alıp çıkar değil mi? Bu durum karşısında ne olmuş olur, akşama evinize ekmek götürmüş olursunuz. Aynı durum Alexa için geçerlidir, sitenize gelen ziyaretçi birden fazla ürünü incelerse bu sizin için daha iyidir.
  • Her gün daha fazla artan ziyaretçi Alexa değerlerinizin düşürmenize yardımcı olacaktır.

Alexa Düşürme Hilesi Var Mı?

  • 2013 Ağustos tarihinden itibaren sürekli kullandığım yöntem ile Alexa değerlerinizi iyi konumlara geri getirebilirsiniz. Sabit olmayan IP adresine sabitseniz her gün 10 kere farklı IP adreslerinden sitenizi ziyaret ederek sitenizde birden fazla sayfada uzun süre durmanız durumunda Alexa değerlerinizin iyi konuma gelmesini sağlayabilirsiniz.

Alexa’da İyi Bir Konumda Olmanın Bir Faydası Var Mı?

  • Alexa düşürme hilesiyle bunu yapmanız sadece kendi egonuzu tatmin etmiş olmanızı sağlayacaktır. Fazla ego’da ne yapar? Biliyorsun sen bu işi hadi şimdiden hayırlı bayramlar dilerim.

Yorum Yap

Yorumlar