4B Banka Değişikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
10 Ekim 2017

4B Banka Değişikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Geçmiş dönemler içerisinde bireyler emekli maaşlarını yalnızca kamu bankaları vasıtasıyla almayı tercih etmekteydiler. Bu durum yaklaşık olarak dört senedir ön planda yer alan özel bankalar aracılığıyla emekli maaşının alınabiliyor olmasıyla yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı.

4B Banka Değişikliği Nedir?

4B banka değişikliği sistemi, emekli bireylerin emekli maaşlarını bankalara taşımak olarak işler. Banka bu sırada emekli müşterisinden belirli bir süreyle banka değişikliği yapmayacağına dair taahhüt alır ve emekli müşterisine farklı farklı miktarlarda promosyon ödemeleri de gerçekleştirir. Genelde taahhüt süresini bankalar 2 sene ya da 3 sene olarak belirlerler ve emekli müşterilere sunulan promosyon ödemeleri de 200 TL ve 300 TL arasında değişkenlik gösterir. Hatta bazı bankalar emeklilere promosyon ödemelerinde altın uygulaması da yapabiliyor.

4B Banka Değişikliği Nasıl Gerçekleştirilebilir?

Emekli maaşının alındığı bankanın değiştirilmesi SGK aracılığıyla yapılabileceği gibi, bankalar ve SGK arasında yapılan anlaşmanın sonucunda bankacılık sistemlerine de entegre bir halde hizmet verir hale gelen ekranlarla birlikte e-devlet şifresi aracılığıyla da gerçekleştirilebiliyor. E-devlet şifresi PTT kurumuna nüfus cüzdanıyla müracaat edilmesi halinde temin edilebilir. SGK çatısı altına toplanan SSK, BAĞ-KUR ve memurlar üç bölüm olarak sınıflandırılırlar. 4a grubu SSK emeklisi olanları, 4B grubu BAĞ-KUR emeklisi olanları, 4C grubu da memur emeklisi olanları kapsar. Emekli birey emekli olurken banka tercihinde bulunmadıysa eğer SGK ile yapılan bu anlaşmanın sonucunda ilk maaşlarını Denizbank’tan alacaklardır.

4B banka değişikliği işleminde, maaşın taşınacağı bankaya müracaat edilmesinin yanı sıra internet üzerinden e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapıldıktan sonra SGK başlığı altında yer verilen ‘4B Banka Değişikliği’ seçeneğini seçmelidir. Bu kısımda emekli birey maaşını hangi bankadan ve bu bankanın hangi şubesinden alacağına dair bilgi girişi yapabilir. Bilgiler onaylandığı zaman bir sonraki ödeme döneminde maaş talep edilen bankaya taşınacaktır.

Günlük Nedir? Türk Edebiyatındaki Temsilcileri

Günlük Nedir? Türk Edebiyatındaki Temsilcileri

11 Ağustos 2017
WordPress Admin Logosunu Değiştirmek

WordPress Admin Logosunu Değiştirmek

28 Haziran 2017
Asus Zenfone 2 Özellikleri

Asus Zenfone 2 Özellikleri

05 Ekim 2017
.htaccess ile IP Adresine İzin Vermek

.htaccess ile IP Adresine İzin Vermek

14 Mayıs 2017