HTTP Error 503 – Service Unavailable Hatası

HTTP Error 503 – Service Unavailable Hatası

İnternet site sahiplerinin genellikle karşılaşmış olduğu hatalardan biri olan HTTP Error 503 hatası birçok kişinin başına dert olmuş durumda. Bu hata kimi zaman bizlerin canını sıkarken kimi zaman rakip olarak tabir edebileceğimiz kişilerin internet sitesinde gördüğümüz zaman kısmen mutluluk nedenlerinden biri haline geliyor. Birçok nedenden dolayı çıkan bu hatanın tam açılımı Web sunucularında “HTTP Error 503– Service Unavailable” olarak belirlenmiştir. HTTP Error 503 hatasının birçok nedenden dolayı çıkması mümkündür lakin en çok görülen hata ise sunucunun yetersiz kalmasıdır. Web sitenizin barınmış olduğu sunucu, kullanmış olduğunuz yazılımdan dolayı yetersiz kalması sonucunda böyle bir hata verebilir ve siteye erişimi bir müddet keser. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda veya aşırı derecede sahte trafik (DDoS) saldırı aldığınız vakit bir anda ortaya çıkan bu hatanın çözümleri nelerdir? HTTP Error 503 hatasının çıkmasına sebep olan diğer faktörler nelerdir?

HTTP Error 503 Hatası Neden Çıkar?

HTTP Error 503– Service Unavailable genellikle sunucudan dolayı kaynaklanılan hatalar arasındadır, şayet sayfanız HTTP Error 503 hatası veriyorsa sunucunuzda belli başlı işlemler yapıldığından dolayı böyle bir hata çıkar.

 • Tercih etmiş olduğunuz sunucu sağlayıcı firmanız o an bakım yapıyor olabilir.
 • Sitenize aşırı derecede trafik yüklenmesi yani birileri tarafından anlık olarak sitelerinize haddinden fazla trafik gönderilmesinden kaynaklanabilir.
 • Sitenizi hızlandırmak için ek olarak manuel olarak .htaccess dosyasına eklemiş olduğunuz kodlar uyumsuzluk gösterebilir.
 • Kullanmış olduğunuz yazılım da aşırı derecede sorgu var ise bu durumda sunucu yetersiz kalabilir.
 • Kullanmış olduğunuz sunucuda yer alan bant genişliğinin bitmiş olmasında da kaynaklanabilir.

HTTP Error 503 Hatasını Nasıl Tespit Edebilirim?

Kullanmış olduğunuz sunucunuzun panellerinden olan cPanel veya Pleks panellerinden HTTP Error 503 hatasının hangi olaydan dolayı kaynaklandığını tespit edebilirsiniz.

 • cPanel kullanıcıları için; cPanel -> Hata ayıklama bölümünden HTTP Error 503 hatasına neden olan dosyaları tespit edebilir.
 • Pleks kullanıcıları için; Pleks -> Günlük bölümünden anlık olarak kullanılan dosyaları süzgeçleyip tespit edebilirsiniz.

.htacces Limitleri

İnternette sitenizi hızlandırmak adına paylaşılmış olan birçok kod vardır, şayet bu kodları kullanarak default olan .htaccess dosyanızın içeriğini değiştirdiyseniz bu hatayı görmeniz an meselesidir. PHP tabanlı sitelerinizde, PHP’nin daha iyi çalışması adına verilen değerler oynanmış ise default hale getirilmelidir.

HTTP Error 503 Hatasının Çözümü Nedir?

Hatanın kesin çözümünü hatayı görmeden söylemek tam anlamıyla saçma olacaktır bundan dolayı sizlerin ilk olarak hatayı tespit etmeniz gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz yazılımda aşırı derecede sorgu var ise bu durumda sunucu yetersiz kalabileceğinden emin olabilirsiniz. RAM ve CPU limitlerini yükseltmenizin gerektiğini unutmayınız.

Yazılım

 • Kullanmış olduğunuz yazılımda aşırı sorgu var ise bu durumda profesyonel kişilerden destek alarak yazılımınızdaki sorgu sayısını pratik yöntemler kullanılarak azaltılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Arka planda sürekli olarak işlem yapan (kendi sunucunuza kurmuş olduğunuz sayaç scriptler) yazılımları pasif hale getirmek.
 • WordPress kullanıyorsanız, kullanmış olduğunuz temada ki sorguları 2017 yılına göre uyarlamak.

Donanımsal (Sunucu)

 • Paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız bu durumda artık paylaşımsız bir sunucuya geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.
 • Ya da hizmet aldığınız firma ile iletişime geçerek mevcut hosting paketinizin CPU & RAM kapasitesinin arttırılmasını isteyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar
PHP ile BOT Nasıl Yapılır?
PHP ile BOT Nasıl Yapılır? 28 Aralık 2017
SEOPix İle Markanızı Büyütün!
SEOPix İle Markanızı Büyütün! 15 Ekim 2021
MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?
MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? 27 Eylül 2017
Youtube Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?
Youtube Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır? 07 Ekim 2017
Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir?
Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir? 06 Ağustos 2017
PDO ile Veri Tabanından Veri Çekmek
PDO ile Veri Tabanından Veri Çekmek 08 Eylül 2016
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme 06 Temmuz 2016
WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır
WordPress Yazı Görselinin URL'ni Kaldır 12 Mayıs 2017