Biyometrik Güvenlik Nedir?

Biyometrik Güvenlik Nedir?

Çoğumuz şifre oluştururken büyük eziyet çekeriz. Bazen fazla karmaşık asla aklımızda tutamayacağımız şifreler oluşturur çoğunlukla da unuturuz. Bazen de sırf aklımızda kalsın diye güvenlik riskine rağmen kolay bir şifre buluruz. Artık dünya değişiyor. Her geçen gün teknoloji büyük bir hızla ilerlerken beraberinde sürprizler ve yenilikler de getiriyor. Bundan sonra şifre sorunları biyometrik tanıma sistemleriyle çözüm bulacak ve aklımızda kalacak bir şifre oluşturmak için uğraşmak zorunda kalmayacağız.

Biyometrik Tanıma İle Şifreleme Sistemi

Bu gelişme ile var olan sistem tamamen yenilenip yeni eski usul şifreler ortadan kalkacak. Bütün bunlar yerine yüz tarayıcıları, iris ve parmak izi okuyucular kullanılacak. Bu sistem yaygınlaştıktan sonra artık cihazlar bu okuyucularla donatılmış yeni teknolojiye uyumlu hale gelecek. Her kişinin kendine özgü farklı bir beden yapısı vardır. Bu yapıları tanımlayan donanımlarla oldukça pratik ve basit bir şekilde işlemlerimizi yapabileceğiz.

Farklı Biyometrik Tanıma Şeklleri

Son yıllarda yapılan pek çok araştırmada bilinenin dışında her insanda farklı olan pek çok özellik bulunmuştur. Bunlar kişiye özel olduğu için ilerleyen teknolojide kullanılmasını güvenli ve mümkün hale getiren olanaklar sunmuştur. Mesela kalp atışı ritmi ve ürettiği elektrik akımı ayırt edici bir özelliktir. Ses tanıma teknolojisi ise her sesin farklı karakteristik özellikleri olmasıyla bilinir onun da güvenilirliği henüz kesinleşmemiştir.

En Çok Duyduğumuz Yüz Tanıma Teknolojisi

Bu yöntem bir yüz fotoğrafı ile gerçekleşmiyor elbette. Yüzünüzün bazı bölgelerinin ölçümleri ve karşılaştırmalarıyla doğru kişi olup olamadığınızı anlıyor. Yani yüz yapısı esas alarak çalışıyor. Yüz tanıma teknolojisinin tercih edilmesinde ki en önemli nokta cep telefonunuzda dahi kolaylıkla kullanabileceğiniz ve diğer teknolojilere göre maliyet bakımından ucuz olmasıdır. Bundan sonraki yıllarda özellikle akıllı telefonlarda daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorumlar
Web Tabanlı Yazılım Nedir?
Web Tabanlı Yazılım Nedir? 28 Nisan 2017
Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir?
Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir? 06 Ağustos 2017
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme 06 Temmuz 2016
CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır?
CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır? 06 Temmuz 2016
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor? 15 Aralık 2017
Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur?
Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur? 24 Mayıs 2017
.htaccess ile IP Adresine İzin Vermek
.htaccess ile IP Adresine İzin Vermek 14 Mayıs 2017
HTTP Error 503 – Service Unavailable Hatası
HTTP Error 503 – Service Unavailable Hatası 12 Mayıs 2017