PHP ile BOT Nasıl Yapılır?

PHP ile BOT Nasıl Yapılır?

PHP yazılım dilini en keyifli kılan işlemlerden biri de PHP ile bot yapımıdır. PHP ile bot yaparken günümüzde PHP’nin kendi bilindik fonksiyonu olan file_get_contents() fonksiyonu kullanılırken gelişmiş sınıflar sayesinde daha pratik bir şekilde veri çekme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. John Schlick tarafından hazırlanmış olan hazır sınıf sayesinde kısa sürede dilediğiniz siteden, anlık – düzenli bir şekilde verilerinizi doğru bir şekilde çekebilirsiniz. PHP ile bot yapımı konusuna girmeden önce PHP bot nedir ve ne işe yarar konusunda biraz bilgi verdikten sonra bot yapımına değinmek istiyorum.

PHP Bot Nedir?

PHP Bot, bir internet sitesinden istenilen verileri bizim adımıza daha hızlı bir şekilde çeken robot olarak adlandırabiliriz. Yani x sitesinde, bir bölümdeki verilerin tarafımıza direk olarak gösterilmesini PHP bot sayesinde elde edebiliriz. PHP’nin en keyifli hali olan PHP bot ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

PHP Bot Ne İşe Yarar?

  • Örneğin; Bir haber sitesindeki haberler eklendikçe kendi sitenize otomatik olarak eklenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Resim barındıran bir internet sitesindeki milyonlarca resimleri sadece saniyeler içerisinde kendi sitenize yükleyebilirsiniz.
  • MP3 dosyalarını kendi sunucunuza çekerek, kendi sunucunuzdan yayın yapabilirsiniz.
  • Büyük boyutlara sahip olan video dosyalarını bile PHP sayesinde kendi internet sitenize yükleyerek yayınlayabilirsiniz.

PHP Bot Yapımı – Uzaktan Veri Çekimi Nasıl Yapılır?

preg_match_all() fonksiyonu ile PHP ile bot yapımı oldukça zahmetli bir iştir, tek tek divleri ayıklayıp o kısımdaki verileri çekmeniz için bir hayli uğraşmamız gerekir. Bunun için benimde severek kullanmış olduğum, John Schlick tarafından oluşturulan Simple HTML DOM Parser projesiyle kısa sürede verileri kendinize çekebilirsiniz.

  1. Öncelik olarak projeyi indiriniz, Simple HTML DOM dosyasını indirebilmek için https://sourceforge.net/projects/simplehtmldom/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
  2. Daha sonrasında indirmiş olduğunuz simple_html_dom.php dosyasını oluşturacağımız PHP dosyasına include edelim.

PHP dosyasını oluşturduktan sonra hangi siteden / sayfadan veri çekecekseniz ilgili sitenin tam URL adresini kopyalayınız. Sizlere örnek olması adına ben kendi internet sitemin ana sayfasında bulunan son paylaştığım makalelerin başlıklarını çekeceğim.

header('Content-Type: text/html; charset=utf-8'); // Türkçe karakter sorununu çöz include "simple_html_dom.php"; // projeyi sayfaya dahil et. $basliklar = array(); // verileri array olarak sakla. $html = file_get_html('https://www.yusufkalafat.com/'); // bu siteden verileri çek foreach($html->find('.cat-hadding a') as $e) // sadece div class cat-hadding içerisinde bulunan a etiketlerinin içerisindeki yazıları çek $basliklar[] = strip_tags($e->outertext);// HTML tag etiketlerini temizle ve array'e at.

Çıktısı şu şekilde olacaktır;

Array ( [0] => Twitter’da Kişi Engelleme Nasıl Yapılır? [1] => Android Telefondan RAR Dosyası Nasıl Açılır? [2] => Ankara RNT Alüminyum [3] => Salon İçin Kruvaze Perde Modelleri [4] => Telefonuma Nasıl Uygulama İndirebilirim? )

Yukarıda en basit bir şekilde PHP ile bot yapımını görebilirsiniz. Sizin burada tek yapmanız gereken işlem, hangi siteden veri çekilecek ise o sitenin adresini girip ve hangi bölümdeki (div / a / resimler / görseller) nesneleri çektirmek istiyorsanız find() kısmını kendinize göre düzenlemeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorumlar
Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?
Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır? 29 Ağustos 2017
SEOPix İle Markanızı Büyütün!
SEOPix İle Markanızı Büyütün! 15 Ekim 2021
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor? 15 Aralık 2017
Android N Özellikleri Nedir?
Android N Özellikleri Nedir? 09 Ağustos 2017
PDO ile Veri Tabanından Veri Çekmek
PDO ile Veri Tabanından Veri Çekmek 08 Eylül 2016
Codeigniter Framework Nedir?
Codeigniter Framework Nedir? 16 Mayıs 2017
iPhone Özelden Arama Nasıl Engellenir?
iPhone Özelden Arama Nasıl Engellenir? 28 Kasım 2017
MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?
MTSAS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? 27 Eylül 2017