Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte, evlerde, iş yerlerinde, okullarda kısacası günlük hayatın hemen her alanında kullandığımız cihazların da birçoğu da son teknoloji ürünü halini aldı. Bilgisayarlar, cep telefonları, televizyonlar, geçmiş yıllara kıyasla, şimdi çok daha farklı özelliklere sahip. Hatta evlerde ve iş yerlerinde kullanılan yazıcılar bile günümüz teknolojisinden nasibini alan ürünler arasında yer alıyor. Son teknoloji ile üretilen ve son dönemde sıklıkla kullanılmaya başlayan elektronik ürünlerden birisi de 3 boyutlu yazıcılar.

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

Kısa bir tanım yapmak gerekirse; üç boyutlu yazıcılar, üç boyutlu olarak çizimi yapılmış olan cisimleri, plastik ve benzeri malzemeler ile oluşturan cihazlardır.

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Üç boyutlu yazıcıların çalışma şeklini, kısaca tarif etmek gerekirse, üretilecek olan ürünün çok ince katmanlarla ayrılmasıyla oluşturulması olarak açıklanabilir. Üretilecek olan model, ilk önce üç boyutlu yazıcıda, ilgili yazılım tarafından, bilgisayar üzerinde çok ince katmanlara ayrılır. Böylece üç boyutlu yazıcıya gönderilmiş olan model yazıcının modeli çok ince katmanlar şeklinde birleştirmesiyle ortaya çıkmış olur.

Üç Boyutlu Yazıcı İle Neler Yapılabilir?

Üç boyutlu yazıcılar, son yıllarda en başta otomotiv sanayi olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılıyor. Farklı çizim özellikleri nedeniyle fiziksel cisimlerin bulunduğu her alanda bu yazıcıları kullanmak mümkündür. Ayrıca protez, maske, diş gibi tıbbi üretim alanlarında da yine üç boyutlu yazıcılardan yararlanılmakta. Bunun dışında mimari alanlar, inşaat sektörü ve moda tasarımında da yine üç boyutlu yazıcılardan faydalanmak mümkün.

Üç Boyutlu Yazıcı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Üç boyutlu yazıcıları satın alırken, bu yazıcıların, normal yazıcılardan farklı bir yapıda olduğu ve çalışma sisteminin de farklı olduğu unutulmamalı. Ayrıca üç boyutlu yazıcı satın alırken, bu yazıcıyı kullanmak için evde ki gerekli güvenlik özelliklerinin olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalı. Bu cihazların satın alınması sırasında dikkat edilmesi gereken bir başka konu da, yazıcının kasası ve çıktı haznesinin kalitesi ve sağlamlığı. Bunun nedeni, yazıcıdan alınacak çıktıların sorunsuz bir şekilde elde edilebilmesi.

Yorum Yap

Yorumlar
Android N Özellikleri Nedir?
Android N Özellikleri Nedir? 09 Ağustos 2017
SEOPix İle Markanızı Büyütün!
SEOPix İle Markanızı Büyütün! 28 Mayıs 2022
WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir?
WhatsApp Google Drive Yedekleme Nedir? 06 Temmuz 2016
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor?
Neden 4.5 G Yerine LTE Yazıyor? 15 Aralık 2017
Codeigniter Framework Nedir?
Codeigniter Framework Nedir? 16 Mayıs 2017
iPhone Özelden Arama Nasıl Engellenir?
iPhone Özelden Arama Nasıl Engellenir? 28 Kasım 2017
Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur?
Remix OS Nedir? Nasıl Kurulur? 24 Mayıs 2017
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme 06 Temmuz 2016