Web Tabanlı Yazılım Nedir?

Web Tabanlı Yazılım Nedir?

Web tarayıcılarda sorunsuz çalışabilen programlardır. Chrome, firefox, safari gibi tarayıcılar üzerinden ulaşabildiğimiz uygulamalardır. Geçmişe baktığımızda internetin pahalı ve yavaş olmasından kaynaklı, programlar masaüstünde çalışabilir şekilde hazırlanıyordu. Günümüze baktığımızda ise internetin günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Artık kullanılan programlara her yerden erişmek önem taşıyor. Uygulama geliştiriciler kullanıcıların taleplerini dikkate alarak web tarayıcılarda çalışabilen yazılımlar tasarlamaya başladı. Web tabanlı yazılımların birçok kişiye ulaşması masaüstü yazılımlarına göre daha kolay olduğundan bu yazılımların yaygın olmasını sağlamıştır.

 Web Tabanlı Yazılımların Avantajları Nelerdir?

Hızlı ve her yerden erişim sağlanabilir olması en önemli avantajlarından biridir. Telefonunuz aracılığıyla yolda, evde, iş yerinde yazılıma ulaşabilirsiniz. Üstelik herhangi bir program kurmanız da gerekmiyor. Önceden masaüstü yazılımlarının uyumsuzluk sorunları kullanıcıları etkiliyordu. Her işletim sistemine uygun olan yazılım tercih edilmeliydi. Şimdilerde ise her platform da çalışan web yazılımları sayesinde sorunsuzca çalışan uygulamaya ulaşılabilir. Hazırlanan her yazılım zaman içerisinde güncelleştirilmek zorundadır. Sunucuya yüklenen güncelleme sayesinde bütün kullanıcılar son sürümü kullanabilir. Eğer masaüstü yazılım kullanılıyorsa güncellemeler takip edilip bilgisayara kurulmalıdır. Bu da iş yükünü artıracaktır.

Masaüstü yazılımlarında güvenlik açıklarının önlemini kullanıcının alması gerekirdi. Web tabanlı yazılımların güvenlik açıklarının takip edilmesi yazılım sağlayıcısı tarafından yapılacaktır. Bu yüzden masaüstü yazılımlarına göre güvenlik açığı daha az bulunmaktadır. Günümüzde firmalar duyurularından, iş takibine kadar birçok iş için web tabanlı yazılımları tercih etmektedir. Bu sayede çalışanlara ve müşterilere hızlı ulaşabilme olanağı sağlamaktadır. Markaların dijitalleşmesi için de web tabanlı yazılımlar önemli katkı sağlayacaktır.

Web Tabanlı Yazılımların Dezavantajları Nelerdir?

Web tabanlı yazılımlar internet kesintilerinden etkilenir. İnternet olmadığında erişim sağlanamaz. Masaüstü yazılımlar bu tarz kesintilerden etkilenmez. İşler internet olmadan da ilerleyebilir.

Yorum Yap

Yorumlar
Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir?
Google Chrome Çevrimdışı Özelliği Nedir? 06 Ağustos 2017
Youtube Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?
Youtube Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır? 07 Ekim 2017
CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır?
CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır? 06 Temmuz 2016
Android N Özellikleri Nedir?
Android N Özellikleri Nedir? 09 Ağustos 2017
Codeigniter Framework Nedir?
Codeigniter Framework Nedir? 16 Mayıs 2017
https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? 12 Mayıs 2017
iPhone Özelden Arama Nasıl Engellenir?
iPhone Özelden Arama Nasıl Engellenir? 28 Kasım 2017
PHP ile Sub Menü Nasıl Yapılır?
PHP ile Sub Menü Nasıl Yapılır? 28 Haziran 2017