Telefonda Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?
25 Ekim 2017

Telefonda Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Şüphesiz ki teknoloji en çok cep telefonlarını geliştirdi ve yeniledi. Hemen hemen her gün cep telefonlarına gelen yeni bir uygulama ya da yeni bir güncelleme haberi duyar hale gelindi.  Bu eklenen özellikler cep telefonu kullanıcılarında telefonu yenileme, değiştirme isteği oluşturmaktadır.

Telekomünikasyon da 4. nesil teknolojisi olan 4G ile cep telefonlarında veri aktarımı, ses ve görüntü kalitesi artmıştır. 4G teknolojisinden önce sunulan 3G ile cep telefonlarında yeni dönem başlamış bulundu. 3G özelliği ile cep telefonlarında görüntülü konuşma imkânı insanları cezbetmiştir. Bununla beraber 3G uyumlu olan cep telefonları karşısında ki kişiler ile görüntülü konuşma fırsatı sunulmuştur. 3G ye uyumlu olmayan cep telefonları kullanıcıları bu özelliği kullanabilmek için telefon değişikliğine gitmiştir.

Görüntülü Konuşma İçin Gerekenler Nelerdir?

Görüntülü konuşma için öncelikle telefonun en az 3G özelliğine uyumlu bir telefon olması gerekmektedir. GSM operatörleri tarafından hattın görüntülü konuşma ayarının açılması da başka bir adımdır. Daha sonrasında telefonda yapılan birkaç ayardan sonra diğer kullanıcılar ile görüntülü konuşma sağlanabilir. Uygulamalardan ayarlar menüsü seçilir. Ardından çıkan ekrandan şebeke ayarları ve oradan da şebeke modu seçilmesi gerekir. Şebeke modunun otomatik seçeneği seçili olması gereklidir. Bu ayar ile cep telefonu görüntülü konuşmaya hazır hale getirilir.

3G ye uyumlu olmayan sim kartı kullanıcıları var olan görüntülü konuşma uygulamalarını kullanarak karşıdaki kişi ile görüntülü konuşabilir. Fakat uygulamaları kullanabilmek için internet bağlantısı gerekmektedir. Kaliteli bir görüntülü konuşma sağlanabilmesi için internet bağlantısının hızlı olması önemlidir. Fakat şu da bilinmelidir ki, artık günümüzde ki cep telefonları ve sim kartları en az 3G’ ye uyumludur. Günümüzde kullanılan 4.5G teknolojisi ile hızlı internet, veri transferi ve dijital ses imkânı sunulmaktadır.

Görüntülü konuşma ile insanlar uzakta ki yakınlarını ya da sevdiklerini görme fırsatı bulabilmektedir. İş hayatında kolaylıklar sunan görüntülü arama özelliği özellikle haber kanallarında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ani gelişen ve ansızın yakalanan haberler görüntülü konuşma ile ekrana canlı olarak yansıtılabilmektedir. İnternet ortamının gelişimi insanların işlerini kolaylaştırmaya devam etmektedir. Gelecek yeni güncellemeler ve yenilenmeler merakla beklenmektedir.

İnternet üzerinden Görüntülü Konuşma Yapabileceğiniz Bazı Uygulamalar

 • WhatsApp
  • WhatsApp uygulamasına gelen görüntülü konuşma özelliğiyle yurt içi – dışı fark etmeksizin dilediğiniz kişiyle görüntülü konuşma yapabilirsiniz. Dilerseniz de sesli bir görüşmeyi WhatsApp üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Facebook Messenger
  • Facebook Messenger uygulaması görüntülü konuşma özelliği konusunda oldukça fazla geliştir. Facebook Messenger uygulamasını kullanabilmek için Facebook hesabınızın olmasına gerek yoktur.
 • Skype
  • MSN’nin gelişmiş sürümü olarak adlandırabileceğimiz Skype üzerinden hem sesli hem de görüntülü konuşma yapabilirsiniz.
 • Bip Messenger
  • Turkcell’in önderliğinde ve bir çok kişiye bedava internet vermekte olan Bip Messenger ile sizlerde görüntülü konuşma işlemlerinizi Bip Messenger uygulamasından gerçekleştirebilirsiniz.

Deep Freeze Nasıl Kaldırılır?

Deep Freeze Nasıl Kaldırılır?

04 Temmuz 2016
CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır?

CSS initial Nedir? Nasıl Kullanılır?

06 Temmuz 2016
Mobil İçin Sabit Reklam Nasıl Yapılır?

Mobil İçin Sabit Reklam Nasıl Yapılır?

09 Temmuz 2016
Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme

Veritabanında Kelime Kaldırma - Değiştirme

06 Temmuz 2016