Twitter QR Kod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitter QR Kod Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sosyal Medya

QR kod, İngilizce karşılığı olan Quick Response kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Quick Response çabuk tepki anlamına gelmektedir. Barkod çizgilerden ve şekillerden oluşan dönüştürülebilir bir resim dosyasıdır. QR Kodu, 2 boyutlu bir barkod resmi gibi düşünebilirsiniz. Bu kodu dijital cihazınızdan okutarak hazırlanmış olan içerik ne ise ona ulaşabiliyorsunuz. Örneğin QR kod sizi bir resme, videoya, bir sanal gerçeklik uygulamasına ya da bir hesaba yönlendirebilir. Günümüzde akıllı telefonların artması ile QR Kodlar sıklıkta kullanılmakta ve çok değişik alanlarda yaygınlaşmaktadır.

Twitter QR Kod Nedir?

Birçok sosyal platformun sisteminde QR kod kullanımına izin vermesinin ardından Twitter’da QR kod özelliğini kullanıma açtı. Bu sayede Twitter kullanıcılarına geniş kitlelere ulaşabilme, kolaylıkla hesaba yönlendirilebilme ve özellikle ticari firmalar için reklam yapabilme olanakları sunmaktadır.

Twitter’da kendi hesabınıza ait QR kod oluşturabilmekte, çıktısını alabilmektesiniz. Ya da dijital olarak QR kodu paylaşabilmektesiniz. QR kodu görenlerin tek yapması gereken şey kodu okutmak. Böylece kodu okutan kişi yönlendirdiğiniz adresten sizi takip edebiliyor. Hızlı bir şekilde geniş kitlelere ulaşabilme imkanı sunması nedeniyle hayli kullanışlı bir özellik olarak karşımıza çıkmakta.

QR Kod Alma – Kodu Taratma

QR Kod Alma ve taratma işlemleri mobil cihaza yüklü Twitter uygulamasının içinden gerçekleştirilebiliyor. Mobil cihaza kurulu olan Twitter uygulamasını açın. Menüyü açarak “QR Kodum” seçeneğine tıklayın. Ekrana hesabınıza ait QR kod gelecektir. İsterseniz ekran görüntüsünü alabilir ya da “Paylaş” butonuna tıklayarak QR kodunuzu başkalarına ulaştırabilirsiniz.

Başkalarına ait olan QR kodu taratmak için, Twitter uygulamasının içinde yer alan QR Kod tarama bölümüne girerek kodu taratın. Kod taranır taranmaz QR kodunu tarattığınız kişinin Twitter hesabı açılacaktır, açılan bölümden “Takip Et”i işaretleyebilirsiniz.

Yusuf Kalafat
Yusuf Kalafat

*sanki, benim için özel yaratmış.

Diğer paylaşımlar