Sosyal Medya Bağımlılığına Akılcı Çözümler
Merak Ettiklerim

Sosyal Medya Bağımlılığına Akılcı Çözümler

Hepimiz sosyal medya ağlarını kullanıyoruz. Hatta öyle ki sanki kimliğimizmiş gibi. Halbuki İnstagram,Twitter,Facebok özel ve “para kazanmak” için kurulmuş,klasik kapitalist birer şirkettir. İnsanların sosyalleşme özellikle elindeki telefondan kolayca sosyalleşme ve stres atma isteğini görmezden gelecek değiliz,bu bir gerçektir fakat kendini yönetemez hale gelirsen tedavi lazım olur.

Sosyal Medyaya karşı Nasıl Direniriz?

  • Laptopu kapatın ve laptopta yaptığınız işleri telefonda yapılır hale getirerek 2-3 gün böyle idare edin. Farkettiğiniz ilk şey kendinize kalan zamanın bolluğu ve aslında laptopla pek fazla işinizin olmadığı olacak.
  • Dışarıya daha fazla çıkın.
  • Sosyal medya hesaplarınızı kapatın ve iletişiminizi WhatsApp’a kadar indirin. Sosyal medya hesabınızı kapatınca bir şey kaybetmiyorsunuz,bunlar özel şirketler ve sizi istatistik olarak görür sadece.
  • Hesabınızı kapatamıyorsanız dizayn edin. Hesabınızda saçma ve vakit kaybettirici içerikleri değil de sizlere faydalı sayfaları takip edin. Zaten bunu yapabilen birisi sosyal medya bağımlısı olmaz öyle kolay kolay, bilinçli kullanıcının işi bu.

Tüm Bunları Yaptım, Peki Kalan Boş Zamana Ne Dolduracağım?

Hah işte bu. Neden sosyal medyayla aramıza mesafe koymak istiyorduk? Çünkü bizim vaktimizi çalıyordu ve zamanımızı boşa harcıyorduk, bundan şikayetçiyiz. Kalan boş zamanımızda kitap okumak,ders çalışmak,işimize odaklan bize en büyük nimetlerdir. Düşünebiliyor musunuz çalışma masanızda sosyal medyadan bağımsız,işinize odaklanarak iş yaptığınızı? Veriminiz çok ciddi oranda artacaktır. Kaynaklar https://sosyalhanem.com https://eksisozluk.com/sosyal-medya-bagimliligi--2901099
Yusuf Kalafat
Yusuf Kalafat

*sanki, benim için özel yaratmış.

Diğer paylaşımlar